top of page

Sahtekar Sendromu-Impostor Syndrome


İmpostor Sendromu, kişinin kendisine yönelik yetersizlik hislerini ve kendisini bir sahtekar olarak hissetmesini ifade eder.

İnsanlar, başarılarına rağmen kendilerini hala yeterli bulamayarak, "aslında herhangi bir anlamı yok" veya "bunu başaracak kadar zeki veya yetenekli değilim" gibi inançlar edinebilirler.


İmpostor Sendromu, özellikle yüksek başarı düzeyine sahip kişilerde görülür. Bu sendrom, bazen kişinin kendisine yüklediği beklentiler veya toplumun başarıya ilişkin beklentileri nedeniyle ortaya çıkabilir. Bazen de kişinin kendi içindeki düşük özsaygı, stres, kaygı ve depresyon gibi diğer psikolojik sorunlarla birlikte görülebilir.

Tedavisi, psikoterapi, bilişsel davranışçı terapi, ilaç tedavisi ve diğer destekleyici tedavileri içerebilir. Ayrıca, birçok kişi için bu duyguları tanımak ve başkalarıyla paylaşmak, bir tür terapi veya destekleyici gruptan yararlanmak gibi sosyal destekler faydalı olabilir.


İmpostor sendromu herhangi bir yaşta ve meslek dalında görülebilir, ancak bazı faktörler bu sendromun ortaya çıkma olasılığını artırabilir.

Özellikle yüksek #başarı düzeyine sahip insanlarda daha yaygın görülür. Bunlar arasında:


📌Yüksek öğrenim seviyesi: İmpostor sendromu özellikle #yükseklisans veya #doktora seviyesinde eğitim almış kişilerde daha yaygın görülebilir.


📌Kadınlar: İmpostor sendromu #kadın larda daha yaygın görülür. Bu durum, toplumsal baskıların neden olduğu bir olgu olabilir.


📌 Azınlık grupları: Azınlık gruplarına mensup insanlar, özellikle #işdünyasında bu sendroma daha yatkın olabilirler.


📌Yüksek başarı beklentisi: Kendilerine yüksek başarı beklentisi koyan, sürekli olarak #mükemmeliyetçi lik arayan kişilerde bu sendrom daha yaygın görülebilir.


📌 Stresli iş ortamı: Yüksek #stres düzeyi gerektiren iş ortamları, bu sendromun ortaya çıkmasına katkıda bulunabilir.


Bu faktörler, kişinin yetersizlik hislerinin nedeni olmamakla birlikte, kişinin kendine güvenini ve özsaygısını etkileyebilir ve böylece İmpostor Sendromu'nun ortaya çıkma olasılığını artırabilir.


Ancak unutulmamalıdır ki, herhangi bir #meslek veya toplum grubundan herkes #impostorSendromu 'na yakalanabilir.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


bottom of page